Stanowisko ministra zdrowia w sprawie zamknięcia cmentarzy

Małymi krokami zbliża się listopad, a wraz z nim Święto Wszystkich Świętych. To czas zadumy i pamięci  naszych bliskich zmarłych.

1 listopada w Polsce przypada Święto Wszystkich Świętych, każdego roku na polskich cmentarzach możemy tego dnia spotkać rzesze przybyłych wiernych, którzy pragną za pomocą symbolicznej chryzantemy, lub znicza, będącego symbolem pokoju i światła oddać cześć zmarłym ze swoich rodzin. W tym roku w związku z obecną sytuacją wirusową panującą w naszym kraju i na świecie Święto Zmarłych będzie wyglądało nieco inaczej.

Czy będą dodatkowo obostrzenia na cmentarzach?

Wczoraj odbyła się konferencja z udziałem ministra zdrowia- Adama Niedzielskiego, który zabrał głos w sprawie dotyczącej zamknięcia cmentarzy na czas zaplanowanego Święta Zmarłych. Zdaniem ministra Niedzielskiego póki co w sprawie zamknięcia cmentarzy nie ma jeszcze oficjalnej decyzji ze strony rządzących. Na chwilę obecną na cmentarzach podobnie jak w innych miejscach przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Nowe zasady wejdą w życie od jutra, czyli od 10 października br. Obostrzenia mają na celu zmniejszenie liczby zachorowań na koronawrusa.

Głos w tej kontrowersyjnej sprawie zabrał także Dr Paweł Grzesiowski, który jest zdania, że cmentarze powinny zostać zamknięte. Niemniej jednak społeczeństwo o tym ruchu ze strony władzy powinno zostać poinformowane dużo wcześniej, tak, aby móc zaplanować wizytę na grobie zmarłych dużo wcześniej niż planowo jak zawsze 1 listopada. Grzesiowski zwrócił także uwagę na dość ważny fakt, że 1 listopada to również dzień, w którym na polskich drogach liczba wypadków jest znacznie większa. W tym szczególnym czasie coraz więcej osób trafia do szpitala, a jak wiadomo w obecnej sytuacji i panującymi restrykcjami w tym zakresie, każde miejsce w szpitalu jest ważne.