Zdalna wizyta duszpasterska archidiecezji katowickiej

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju umożliwia przeprowadzenie wizyty duszpasterskiej przez księży w domach.

Kiedyś mówiono, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Dziś można powiedzieć, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o koronawirusa. Duchowni archidiecezji katowickiej nie będą odwiedzać wiernych w domach podczas tzw. kolędy ( to zwyczaj dotyczący poświęcenia domu, oraz udzieleniu Bożego błogosławieństwa dla jego mieszkańców na Nowy Rok. Zwyczaj ten kultywowany jest w Polsce od dawna. Kolęda związana z wizytą duszpasterza pozwalała także przyjrzeć się środowisku księży realnemu życiu parafian. Podczas rozmowy ksiądz nie tylko poznawał profesje i hobby domowników, ale także docierał do informacji np. o osobach chorych, lub potrzebujących pomocy materialnej.

Obecna sytuacja w kraju znacznie uniemożliwia przeprowadzenie wizyty księży. Wszystko dla zdrowia i bezpieczeństwa wiernych. To jest teraz priorytetowe. W archidiecezji katowickiej podjęto decyzję o przeprowadzeniu wizyty tylko na prośbę wiernych, np. w celu poświęcenia nowych mieszkań czy domów, lub na prośbę nowo zamieszkałych parafian. Tak więc decyzja dotycząca wizyty należy obecnie do gospodarzy.

W związku panującą drugą falą zakażeniem koronawirusem niedzielne eucharystie, a także okres Adwentu będzie można śledzić zdalnie za pośrednictwem transmisji mszy w Internecie. Chyba nikt z nas nie spodziewał się, że spotkanie z Bogiem będzie odbywało się jedynie w trybie zdalnym.