W Rybniku rozbudowywane jest Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych. Projekt, o wartości przekraczającej 27 milionów złotych, staje się coraz bardziej dynamiczny.
Dnia 3 marca, w filii Politechniki Śląskiej, odbyło się spotkanie, na którym omówiono założenia projektu Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych. To przedsięwzięcie jest owocem współdziałania naukowców z Politechniki Śląskiej i przedstawicieli miasta Rybnik. Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Marek Pawełczyk, wyjaśnił, że celem Centrum jest utworzenie sieci laboratoriów badawczych oraz demonstracyjnych, które będą promować innowacyjne technologie i rozwijać kompetencje przyszłych specjalistów.
Projekt znalazł wsparcie u władz województwa śląskiego, które zdecydowały o dofinansowaniu go z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 27 mln złotych. Marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa, podkreślił, że uczelnie wyższe i instytuty naukowe są nieodzownymi partnerami przy tworzeniu nowoczesnych technologii. Dodał, że rozwijanie lokalnych technologii jest kluczem do samodzielności energetycznej regionu.
W ramach projektu szczególny nacisk kładzie się na rozwój zaawansowanych technologii energetycznych, w tym fotowoltaiki i technologii wodorowych. Te działania wpisują się w strategię transformacji Rybnickiego Okręgu Węglowego w Rybnicki Okręg Wodorowy. Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, zaznaczył, że mimo że ta zmiana nie nastąpi natychmiastowo, to finansowanie projektu daje nadzieję na długotrwały rozwój regionu.
Już teraz Rybnik może poszczycić się stacją wodorową oraz autobusami napędzanymi wodorem. Również zaczęła się edukacja kadry specjalistycznej – Zespół Szkół Technicznych uruchomił specjalizację „technologie wodorowe”.
Realizacja projektu Centrum obejmować będzie cztery elementy: Centrum Kompetencji Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych, Laboratorium Technologii Wodorowych, Laboratorium Eko-Dom Energia oraz Mobilne Laboratorium Diagnostyki Paneli Fotowoltaicznych.
Celem projektu jest wsparcie badawczo-rozwojowe procesu sprawiedliwej transformacji w województwie śląskim, ze szczególnym uwzględnieniem działań związanych z osiągnięciem celów Unii Europejskiej w zakresie energii i klimatu. W nowo powstałych laboratoriach prowadzone będą badania nad warunkami produkcji, magazynowania i wykorzystania na skalę przemysłową taniej, zeroemisyjnej energii z OZE, w tym „zielonego wodoru”.
Prof. Marek Gzik, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podkreślił, że ten projekt daje szansę na utrzymanie lub zwiększenie poziomu PKB i wzrost gospodarczy Polski poprzez rozwijanie innowacyjnych branż.