Rybniczanie są zaproszeni do uczestnictwa w badaniach naukowych, które mają na celu zidentyfikowanie relacji między poziomem zanieczyszczenia powietrza, trybem życia, pozycją społeczno-ekonomiczną a wpływem na zdrowie mieszkańców.
Badanie jest całkowicie bezpieczne i nie wymaga żadnych inwazyjnych procedur – wystarczy dostarczyć próbkę moczu i odpowiedzieć na pytania ankiety. Opcjonalnie, można też zdecydować się na pobranie próbki krwi do analizy telomerów, które są fragmentami naszego DNA i skracają się z upływem czasu – krótsze telomery oznaczają starszy wiek biologiczny organizmu.
Chcąc wziąć udział w badaniach, prosimy o kontakt telefoniczny z Urzędem Miasta Rybnika pod numerem 32 43 92 069. Udzielimy Ci następnie informacji kontaktowych do osoby koordynującej badanie medyczne w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. W każdy wtorek i środę między godziną 14:00 a 17:00 w szpitalu można odebrać ankietę i pojemnik na próbkę, które następnie można tamże zwrócić. Wypełnienie ankiety zajmuje około 30 minut. Możliwe jest także późniejsze dostarczenie wypełnionej ankiety i próbki w podanych godzinach.
Przygotuj się na wypełnienie szczegółowej ankiety i oddanie próbki moczu, ewentualnie również próbki krwi (badanie nie wymaga bycia na czczo). Jeśli podasz swój adres e-mail, po zakończeniu projektu Mistral otrzymasz informację o zawartości czarnego węgla (black carbon) w twoim moczu oraz, jeśli oddałeś próbkę krwi, informacje odnośnie twojego wieku biologicznego. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: https://www.project-mistral.eu/
Badania prowadzone są w ramach projektu MISTRAL, którego celem jest opracowanie zestawu narzędzi technologicznych do modelowania związku między zanieczyszczeniem powietrza, stylem życia, statusem społeczno-ekonomicznym a zdrowiem mieszkańców. Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, opracowane w ramach projektu, pomogą decydentom podejmować lepsze decyzje dotyczące obecnych i przyszłych zagrożeń związanych z przemysłowym zanieczyszczeniem powietrza w miastach.
Stworzenie takiego zestawu narzędzi wymaga wykorzystania prawdziwych danych środowiskowych i klinicznych pochodzących z badań populacyjnych. W projekcie zaangażowane są trzy europejskie miasta – Taranto we Włoszech, Rybnik w Polsce oraz Gent/Hasselt w Belgii, które pełnią rolę studiów przypadków. Projekt MISTRAL jest finansowany przez Unię Europejską, a jego realizację koordynuje Narodowy Instytut Zdrowia (ISS) we Włoszech i łączy dwunastu partnerów z Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii.