Począwszy od pierwszego dnia stycznia 2025 roku, zasady selekcji odpadów doświadczą istotnych modyfikacji. Wobec gmin wprowadzony zostanie prawnie sankcjonowany obowiązek segregowania odpadów tekstylnych oraz odzieży. To oznacza, że stare ubrania, brusy czy pościel nie mogą być już umieszczane w kontenerach przeznaczonych dla odpadów wielorodzajowych. Istnieje więc pytanie, gdzie zużyte tekstylia będą miały swoje miejsce?
W nowym roku każda jednostka samorządu terytorialnego będzie musiała zatroszczyć się o systematyczną zbiórkę odpadów tekstylnych, które będą gromadzone w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub w specjalnych kontenerach, stratego rozlokowanych na obszarze miasta. Na podstawie artykułu 14 ustawy datowanej na dzień 19 lipca 2019 roku o zmienieniu ustawy o zachowaniu czystości i porządku na terenach gmin oraz dodatkowych regulacjach (Dz.U. poz. 1579), gminom nałożono obowiązek umożliwienia mieszkańcom segregacji tekstyliów w wyznaczonych miejscach.
Anita Sowińska, zastępca ministra klimatu i środowiska, podkreśla, że nowe przepisy nie będą wymagały od mieszkańców instalowania nowych pojemników na odpady w ich domach. Zaznacza jednak, że będą one zmuszały do selekcji odpadów. Przemysł tekstylny ma bowiem znaczący ujemny wpływ na środowisko naturalne.