W Rybniku powstał pierwszy mikro-las Miyawaki z udziałem społeczności lokalnej

Z mieszkańcami Rybnika wspólnie stworzono pierwszy w mieście mini-las według metody Miyawaki. Przyszły las, który będzie się rozwijał na obszarze znajdującym się między ulicami Budowlanych i św. Józefa, a także sąsiadującym z Zespołem Szkół Ekonomiczno-Usługowych (umiejscowionym przy rondzie Mazamet), jest nowym krokiem w kierunku ekologicznego rozwoju miasta.

Mikro-las, który powstał pomiędzy ulicami Budowlanych i św. Józefa, obejmuje powierzchnię 247 m2. Ogółem na tym terenie posadzono 600 drzew i krzewów, które reprezentują 34 rodzime gatunki. Wśród nich znalazły się: lipa drobnolistna, grab pospolity, sosna pospolita, buk pospolity, dąb szypułkowy, czereśnia ptasia, jarząb szwedzki, jabłoń dzika, pióropusznik strusi, gajowiec żółty, poziomka, barwinek mniejszy oraz tojeść rozesłana. Wybór tej lokalizacji dla lasu zapewnia bliskość osiedla mieszkaniowego, szkoły, bulwarów oraz dróg publicznych, co gwarantuje wszechstronne korzyści dla społeczności.

Termin „las kieszonkowy” jest odniesieniem do niewielkiej przestrzeni, na której zastosowano metodę Miyawaki. Ta metoda umożliwia przekształcenie nawet małych fragmentów ziemi, jak miejskie skwery, podwórka czy nieużytki, w gęste lasy o rdzennym charakterze. Stąd pochodzi również określenie „kieszonkowe” – oznacza to małe, ale intensywnie zielone wysepki w miejskim otoczeniu.

– W centrum miasta takiego jak Rybnik, które nadal zmaga się z problemem zanieczyszczonego powietrza, las kieszonkowy jest nie tylko naturalnym filtrem powietrza, ale także enklawą bioróżnorodności – mówi Wojciech Kiljańczyk, Zastępca Prezydenta Rybnika. – Wprowadzenie lasu w środowisko gęstej zabudowy mieszkaniowej i placówek edukacyjnych to ekologiczna odpowiedź na potrzeby naszych mieszkańców, umożliwiająca kontakt z dziką przyrodą, który dziś jest trudny do odnalezienia w miastach – dodaje.

Większość prac terenowych związanych z przygotowaniem podłoża pod las została wykonana przez rybnicki Zarząd Zieleni Miejskiej. Projekt lasu Miyawaki jest dziełem Forest Maker – firmy, która jako jedyna w Polsce tworzy tego typu lasy na zlecenie różnorodnych gmin i podmiotów.

– Koncepcja mikro-lasów Miyawaki polega na przywróceniu natury na zdegradowane i miejskie obszary – tłumaczy dr Kasper Jakubowski z Forest Maker. – Powodzenie lasów Miyawaki wynika z odpowiedniego przygotowania podłoża, czerpania wiedzy z natury o składzie gatunkowym, przyspieszania naturalnych procesów glebotwórczych oraz naśladowaniu procesów zachodzących w puszcza. Dzięki temu przygotowaniu gleby, przywróceniu procesów glebotwórczych, odpowiedniemu doborowi gatunków i przyspieszaniu naturalnych procesów, mikro-las staje się 18 razy bardziej bioróżnorodny od lasów gospodarczych i rośnie 2-3 razy szybciej – dodaje.

Podczas wspólnej akcji sadzenia drzew, zwanej Planting Day, rybnicki Zarząd Zieleni Miejskiej rozdał mieszkańcom sadzonki drzew i krzewów. Organizatorzy zapewnili również edukacyjne stoiska z atrakcjami dla dzieci i dorosłych, które zostały przygotowane przez firmę Forest Maker oraz Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej UM.