„Wspólny Stół” w Rybniku obchodzi swoje pierwsze urodziny

11 października, w środku tygodnia, rybnicka społeczna kuchnia o nazwie „Wspólny Stół” świętowała swoją pierwszą rocznicę. To miejsce o otwartych drzwiach dla wszystkich, które pełni swoją rolę dzięki zaangażowaniu wielu osób, zebrało tych, dzięki którym stale pulsuje życiem.

Inicjatywa „Wspólny Stół” to projekt społeczny zrodzony od podstaw, mający na celu zapewnienie posiłków dla tych, którzy potrzebują ich najbardziej, przy minimalnych kosztach przeznaczonych na żywność. Taką jego definicję podają pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy nadzorują sprawne działanie tej placówki.

Jeśli opisać go bardziej szczegółowo, „Wspólny Stół” to społeczna kuchnia zlokalizowana w Rybniku przy ulicy Zebrzydowickiej 30. Jest otwarta dla wszystkich – zwłaszcza dla osób ubogich i bezdomnych, ale również dla każdego mieszkańca miasta chcącego zaangażować się w pomoc bliźniemu. Każdy może tam nie tylko przygotować ciepły posiłek i spokojnie go spożyć, ale również podzielić się produktem spożywczym, z którego można przygotować potrawę. Placówka jest wyposażona w podstawowe sprzęty kuchenne i zaopatrywana w żywność umożliwiającą przyrządzenie pełnowartościowego posiłku. Klienci mają również do dyspozycji wspólny kącik do odpoczynku, gdzie mogą poczytać książki i magazyny czy skorzystać z komputera.

Pierwsza rocznica istnienia „Wspólnego Stołu” była okazją do podziękowania i wyróżnienia osób oraz instytucji zaangażowanych w realizację projektu. Było to też doskonałe miejsce do prezentacji osiągnięć, jak i porażek projektu.