Rowerzyści pod lupą – dzisiejsze działania policji skierowane na poprawę bezpieczeństwa na drogach

Dzisiaj funkcjonariusze policji skupiają swoje wysiłki na monitorowaniu i kontrolowaniu rowerzystów. Te działania będą trwały do późnych godzin wieczornych, konkretnie do 22:00.

Użytkownicy jednośladów, zaraz po pieszych, są grupą ludzi najbardziej narażoną na ryzyko utraty zdrowia lub nawet życia podczas zderzenia z różnymi rodzajami pojazdów. Mimo wielokrotnych wezwań do przestrzegania przepisów ruchu drogowego, liczba osób ignorujących te zasady jest nadal zbyt duża. W odpowiedzi na to, policja z oddziału drogówki w całym powiecie rybnickim postanowiła przeprowadzić specjalne działania pod nazwą „Bezpieczny cyklista”.

Głównym celem tych działań jest likwidacja i ograniczenie potencjalnych zagrożeń na drodze. Są to między innymi kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, brak właściwej kondycji technicznej roweru oraz nieposiadanie wymaganego wyposażenia. Działania mają także na celu promowanie bezpiecznych praktyk, poprawę widoczności uczestników ruchu drogowego poprzez zachęcanie do korzystania z elementów odblaskowych, a także do noszenia kasków ochronnych przez rowerzystów.

Policjanci nie tylko skupią się na rowerzystach, ale również będą uważnie obserwować zachowania kierowców wobec nich. Będą sprawdzać, czy kierowcy nie przekraczają dozwolonej prędkości w miejscach, gdzie znajduje się infrastruktura rowerowa oraz tam, gdzie ruch rowerowy jest szczególnie intensywny.