Powiększa się sieć jadłodzielni w mieście: kolejne lodówki społeczne wzbogacają przestrzeń miejską

W marcowym okresie bieżącego roku, na ulicy Zebrzydowickiej, nieopodal miejsca znanego jako „Wspólny Stół”, pojawiła się publiczna jadłodzielnia w formie lodówki społecznej. Została ona przeniesiona ze swojego poprzedniego stanowiska znajdującego się przy placu kościelnym Ojców Franciszkanów na ulicy Wodzisławskiej. Ta inicjatywa, jako pierwsza z tego rodzaju, zagościła w przestrzeni miejskiej. Teraz nadszedł czas na powstanie drugiego punktu.

Dokładnie ostatniego dnia sierpnia, na terenie parkingu sąsiadującego z kościołem w Boguszowicach Osiedlu, stanęła kolejna lodówka społeczna. Jej powstanie to efekt połączonych sił fundacji DOBROstka, Ośrodka Pomocy Społecznej, lokalnej rady dzielnicowej oraz młodzieżowej rady miasta.

Zasady funkcjonowania jadłodzielni są niezwykle proste i jasne. Każdy, kto chce, ma możliwość oddania tam żywności, której akurat nie potrzebuje. Z drugiej strony – każda osoba, która czuje potrzebę, może z tej lodówki coś dla siebie wziąć. Głównym celem jest minimalizacja marnowania jedzenia. Ważne jest jednak, aby pamiętać o kilku prostych zasadach. W jadłodzielniach można zostawić takie produkty jak pieczywo, warzywa i owoce, jogurty, serki i sery (ale tylko w zamkniętych opakowaniach), konserwy oraz produkty pakowane. Niemniej jednak istnieje lista produktów, których zostawienie jest niedozwolone – obejmuje ona wszystko po terminie ważności, alkohol i używki, jaja, ryby i mięso oraz produkty nadgryzione lub otwarte.

Planowana jest już następna lokacja dla kolejnej lodówki społecznej – będzie to miejscowość Niedobczyce. Za jej instalację odpowiedzialny będzie Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku.