Czyszczenie i konserwacja roweru – jak zrobić to samodzielnie

Aby jazda rowerem była bezpieczna, a także przyjemna, warto w tym celu wiedzieć, jak dbać o rower, tak aby pozostał on w dobrym stanie nawet w tych najtrudniejszych warunkach.

Czyszczenie roweru

Tradycyjnym sposobem czyszczenia roweru jest użycie wody i szczotki lub gąbki. Możesz również użyć specjalnego środka do czyszczenia rowerów. Jeśli pojazd jest bardzo zabłocony, umyj go większą ilością wody, zanim zwrócisz uwagę na szczegóły.

Przede wszystkim idealny środek do czyszczenia łańcuchów rowerowych powinien być łatwy w aplikacji i wysoce skuteczny. Tutaj najlepiej sprawdzają się środki podjęte specjalnie w tym celu. Dlatego też do zatłuszczonych i zabłoconych powierzchni użyj ekologicznego odtłuszczacza, zwykle wykonanego z cytrusów.

Rowery, choć generalnie wytrzymałe urządzenia, nie lubią mieć na sobie zbyt dużej ilości wody, kurzu czy błota. Jeśli pojazd zabrudzi się podczas jazdy, należy go w tym wypadku wyczyścić, zwłaszcza niektóre części układu napędowego (koła zębate, łańcuch ). Aby usunąć błoto, użyj zwykłej szczotki, szmatki lub gąbki nasączonej wodą z mydłem. Zrobisz to sprawniej, jeśli odwrócisz rower do góry nogami. Nigdy nie używaj do czyszczenia wody pod ciśnieniem (tak zwanych „rozdrabniaczy”), ponieważ nie tylko woda będzie w łożysku, ale nawet usunie cały smar z łożyska. Po każdym czyszczeniu rower należy wysuszyć i nasmarować.

Zasady konserwacji roweru nie są zbyt skomplikowane. Następnie należy nasmarować łożyska kół i kierownicy. Samodzielne wykonanie tego zadania może wydawać się łatwe, ale nie jest. Jest to zadanie dla osób, które posiadają już przynajmniej podstawową wiedzę na temat wspomnianych mechanizmów. Zamiast smarować linki, łatwiej jest je wymienić na nowy, co jest niezaprzeczalną zaletą, gdyż nie jest to tak kosztowne. Przed jazdą należy przede wszystkim wyregulować działanie poszczególnych elementów, takich jak hamulce i przerzutki. Warto także sprawdzić stan opon.

Konserwacja roweru

Jeśli nie mamy dużego doświadczenia, wystarczy nasmarować łańcuch i koła zębate, a resztę pozostawić profesjonalnemu serwisantowi rowerowemu. Większość komponentów w nowoczesnych rowerach nie wymaga takiej samej obróbki jak sprzęt sprzed lat. Koszt konserwacji roweru – regulacja, czyszczenie, a także jego smarowanie (koła, przekładnie, słuchawki) – to koszt około 50 – 100 zł.

Korzyści płynące z regularnej konserwacji i wiedzy o tym, jak dbać o swój rower pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa i wydłużenie żywotności sprzętu. Dzięki sprawnie działającemu rowerowi nawet najmniejsze usterki są łatwiejsze do wykrycia, co pozwala szybciej zdiagnozować potencjalne problemy.

Aby utrzymać łańcuchy, przerzutki czy też koła zębate w czystości, należy je przede wszystkim regularnie odtłuszczać specjalnym odtłuszczaczem (impregnat stworzony z naturalnych składników, nie zawiera silikonów). Wygodna formuła sprayu dociera nawet do najmniejszych detali.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem roweru możesz odwiedzić sklep rowerowy Rybnik. Posiadamy szeroki wybór rowerów, a także komponenty do kolarstwa. Oprócz naprawy rowerów, specjaliści w tego rodzaju sklepie zajmują się również montażem akcesoriów i dodatków do jednośladów.

Konserwacja roweru – podsumowanie

Przegląd roweru, szczególnie po zimie to nie tylko konieczność oczyszczenia poszczególnych elementów, ale także wymiana zużytych części. Nie należy również zapominać o konieczności smarowania roweru. Wymaga to użycia specjalnego smaru, który można znaleźć w każdym sklepie rowerowym. Jeśli wybór będzie przypadkowy, nie uzyskasz pożądanych rezultatów., ponieważ jakość smaru ma kluczowe znaczenie dla utrzymania łańcucha w dobrym stanie. Przede wszystkim nasmaruj najpierw przerzutkę, a następnie łańcuch. Bardzo ważna kwestią jest, aby smarować każde ogniwo łańcucha osobno. W związku z tym używaj tylko kilku kropli na raz.