W tym roku mija dziesięć lat od kiedy miasto Rybnik po raz pierwszy zorganizowało Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz”. To wyjątkowe wydarzenie ma na celu docenienie najlepszej biografii, która została napisana i opublikowana w Polsce w roku poprzednim.
Działalność konkursu skierowana jest do całego kraju, co czyni go jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń literackich organizowanych na Górnym Śląsku. Co więcej, jest integralną częścią Rybnickich Dni Literatury – najstarszego festiwalu literackiego w Polsce. Przez dziesięć lat swojej działalności, konkurs zdobył wysoką renomę, głównie dzięki świetnie dobranemu jury i znakomitej jakości nagradzanych publikacji. Coraz więcej interesujących i zaskakujących biografii powstaje w Polsce, które zajmują czołowe miejsca na listach bestsellerów.
Biografia jako forma literacka zdobywa coraz większą popularność nie tylko wśród czytelników, ale również krytyków literatury, historyków a nawet psychologów i filozofów. Ci ostatni często podkreślają terapeutyczne działanie takich książek. Czytając biografię, mamy szansę zrozumieć, jak inni ludzie postrzegają rzeczywistość, a także spojrzeć na nasze własne życie z nieco większym dystansem. Pozwala to dostrzec, że nasza codzienna rzeczywistość nie jest aż tak unikalna.
W dobie internetu, polaryzacji społecznej, depresji i traum, perspektywa drugiego człowieka może obudzić w nas empatię, pokazać nam złożoność świata i przypomnieć, że nie jesteśmy w tym wszystkim sami.
Nazwa nagrody pochodzi od Juliusza Rogera – humanisty, lekarza i przyrodnika z XIX wieku, który był także społecznikiem i przyjacielem ubogich. Jako Niemiec wydał zbiór „Pieśni ludu polskiego w Górnym Szląsku” i był fundatorem rybnickiego szpitala. W 2025 roku przypada 160. rocznica jego śmierci.
W ramach tegorocznej edycji konkursu, autor lub autorka najlepszej książki otrzyma nagrodę w wysokości 60 tysięcy złotych ufundowaną przez prezydenta miasta Rybnika, Piotra Kuczery. Lista pięciu nominowanych książek zostanie ogłoszona pod koniec czerwca, natomiast zwycięzcę poznamy 11 października podczas uroczystej gali w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Jak co roku, konkursowi towarzyszyć będą warsztaty dla dorosłych, młodzieży i dzieci, spotkania autorskie, spektakle teatralne, panele i dyskusje.